Technologia żelowa : Gelsprinter od Nashuatec

zelJak dotąd zastosowanie drukarek atramentowych w biurach było mocno ograniczone, przede wszystkim z powodu wysokich kosztów ich eksploatacji oraz ograniczonej funkcjonalności. Technologia laserowa natomiast jest stosunkowo droższa w implementacji i nie daje tak wysokiej jakości kolorowego druku. Z tych powodów Nashuatec postanowił opracować nowy typ barwników – żele.

Drukarki wykorzystujące technologię żelową przewyższają biurowe drukarki atramentowe z trzech powodów:

  • wyższej jakości oraz wodoodpornych wydruków na standardowym papierze,
  • szybkiego druku – również dwustronnego – do 30 stron A4 na minutę,
  • niższego kosztu eksploatacji.

Ogromna większość urządzeń atramentowych nie może również zaoferować tak funkcjonalnego sterownika i wysokiej rozdzielczości. Drukarki żelowe oferują rozdzielczość rzeczywistą 1200dpi, a w trybie rozszerzonym nawet 3600x1200dpi. Urządzenia żelowe są znacznie tańsze w eksploatacji niż modele korzystające ze standardowych tuszy. Dodatkowo sterownik wzbogacono o tryb „Level Color”. W trybie tym dane druku podzielone są na trzy części: tekst, obrazy i grafika. Podczas gdy tekst jest drukowany z normalną intensywnością (ilością zużytego żelu), to intensywność obrazów i grafik zredukowana jest niemal do połowy. Pozwala to na korzystanie z koloru, jednak przy koszcie bardzo zbliżonym do druku czarno-białego. Drukarki obsługują nośniki o gramaturze sięgającej 255 g/m2.

Modyfikacje technologii atramentowej doprowadziły również do sytuacji, gdzie urządzenie żelowe znacznie przewyższa wydajnością (szczególnie podczas pracy z dokumentami kolorowymi i druku obustronnym) oraz funkcjonalnością urządzenie laserowe o porównywalnej cenie zakupu. Z racji technologii, nie musimy długo czekać na wydrukowanie pierwszej strony. Co więcej, koszty eksploatacji obu urządzeń – nawet gdy korzystamy w drukarce żelowej z trybu kolorowego – są praktycznie identyczne.